Kısa film Senaryosu Nasıl Yazılır?

İlk olarak tüm filmlerde olması gereken bir kavram ile başlayalım, Tretman. Bu kelime film çekmek ve senaryo yazmak isteyenlerin sıkça karşısına çıkan bir kelime. Tam anlamıyla değil ama Türkçe karşılıyo olarak Hikaye diyebiliriz. Uzun bir Romanın hikayesi. Bir nevi özet.

 

Senaryo yazmanın ilk adımıda bir tretman yazmaktır. Bu bir iki sayfalık bir taslak olmalıdır. En azından kısa metrajlı bir film için bu taslak yeterli olacaktır. Tretman içeriğinde ise ana olayları, önemli noktaları ve karakterleri yazmalısınız.

 

Daha sonra senaryolaştırma işlemine başlamalısınız. Senaryo yazmayı kolaylaştırmak adına soru-cevap yöntemini kullanabilirsiniz. “Olay nerede geçiyor?” bence ilk sorunuz olmalı. Çünkü filminizin çekileceği mekan ve karakterler çekim aşamasında artı maliyet demek olabilir. Böylece bütçenize bağlı olarak senaryonuzu şekillendirebilirsiniz.

 

Mekan seçerken halka açık alanları tercih edin. Kamera ile çekim yapmanın izin gerektireceği yerlerden (örn: Metro, Alışveriş merkezi, Müzeler ve tarihi yerler) ve mekan kirası ödemeniz gereken yerlerden mümkün olduğunca kaçının. Mekanları zaman açısından daha özgür olabileceğiniz yerlerden seçmeye çalışın. Hayal günücünüz ve kültür birikiminizi burada kullanabilirsiniz. Eğer bütçeniz çok kısıtlı ise mekanınız tek bir yer olarak belirleyebilirsiniz.

 

Her ne kadar hayal gücünüz yüksek, filmden beklentiniz fazlada olsa bütçenizi hesaplamadan bir diğer aşamaya geçmemelisiniz. Örneğin yüksek bir binadan aşağıyı çekecek olduğunuz bir senaryoda, hem binayı bulmak hemde kameranın güvenliğini sağlayacak ekipman kiralamak zorunda kalabilirsiniz. Bu tür ekipmanların ve mekanların pahalı olacağını düşünmelisiniz. Gece çekimlerinden kaçınmalı, sahne ekipmanlarınıda araştırıp senaryonuza mutlaka eklemelisiniz.

 

Yazacağınız senaryo formatı size özgü olabilir. Sonuç itibariyle sizin senaryonuz ve maksat farklı birşeyler yapabilmek. Ama yönetmen ve oyuncuların anlaması gerektiğini unutmayın. Gelecek planları ve hayalleri kuruyorsanız, bir yarışmaya katılacaksanız veya ciddi bir yapım düşünüyorsanız Amerikan veya Fransız tarzı senaryo yazabilirsiniz.

 

Devamı Gelecek…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>